چکیده کنترل غیر فعال

پیشگفتار

امروزه، طراحی مناسب‌تر سازه در مقابل آسیب‌های ناشی از زلزله و بادهای شدید دغدغه اصلی مهندسی سازه است. سیستم‌های سازه‌ای هوشمند یک مفهوم بدیع می‌باشد که کارایی بالای آن در محافظت از سازه در حال تایید شدن است. این سیستم‌ها انرژی تخریب را جذب می‌نمایند و یا تاثیر نیروهای مخرب بر سازه را خنثی می‌کنند. بنابراین پاسخ و یا آسیب احتمالی سازه را کاهش می‌دهند. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی سازه‌های هوشمند، لزوم دسترسی به منبعی مدون در این زمینه دوچندان شده است. این کتاب مرجعی جامع برای محققان و مهندسان طراح در حوزه مهندسی سازه می‌باشد. بعلاوه این کتاب مرجعی کلیدی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و نیز تحصیلات تکمیلی که بدنبال مجموعه‌ای منسجم در خصوص تکنولوژی سازه‌های هوشمند می‌باشند، است. ویژگی‌های اصلی این کتاب عبارت است از:

  1. روابط کامل ریاضی و روشهای عددی برای موضوع ارائه شده
  2. تکنولوژی جدید
  3. راهنمای طراحی و مثالها بر مبنای آیین نامه‌های رسمی
  4. شکل جزئیات و تشریح آنها
  5. مراجع گسترده

در این کتاب بر روی نکات اشاره شده در زیر تاکید شده است:

  1. این کتاب بعنوان یک خودآموز است. اطلاعات پایه در خصوص روابط سازه ای، مکانیسم سیستم‌های کنترل، الگوریتم‌های عددی و غیره با جزئیات اشاره شده است.
  2. مثالهای عددی گام به گام تهیه شده است. ارائه این مثالها برای تشریح روابط ریاضی و تفسیر پدیده‌های فیزیکی است که خواننده را قادر به فهم روابط کاربردی می‌نماید.
  3. هر فصل در خصوص یک موضوع ویژه بحث می کند، خلاصه مطالبی که بطور جامع بررسی خواهد شد به شرح زیر می‌باشد:
  4. برای آنکه خواننده یک دید کلی از موضوع بحث داشته باشد، در فصل یک مقدمه‌ای از سیستم‌های سازه‌ای هوشمند که اخیراً در حال گسترش می‌باشند ارائه شده است.
  5. در فصل دو و سه سیستم‌های جداگر لرزه‌ای و وسایل میراگر همراه آنها ارائه شده است. جداگر های لرزه‌ای و سیستم‌های میراگر دارای آیین نامه طراحی رسمی می‌باشند  و بنابراین در اینجا با استفاده از مثالهای طراحی گسترده بر روی آنها تمرکز شده است که فهمیدن کامل مشخصات آنها برای افراد شاغل در این زمینه مفید می‌باشد.

مقدمه مترجم

باتوجه به زلزله خیز بودن کشور عزیزمان ایران و لزوم استفاده از دستآوردهای نوین در احداث بناهای مستحکم در برابر این پدیده، برآن شدم تا کتابی با عنوان “سازه‌های هوشمند” ترجمه نمایم. این کتاب که در سال  2008 میلادی منتشر شده است، مرجعی جامع برای محققان و مهندسان طراح در حوزه مهندسی سازه می‌باشد. بعلاوه این کتاب مرجعی کلیدی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و نیز تحصیلات تکمیلی که بدنبال مجموعه‌ای منسجم در خصوص تکنولوژی سازه های هوشمند می‌باشند، است. با توجه به گسترش زیرساخت های تحصیلات تکمیلی در بسیاری از دانشگاه‌های کشور، این کتاب می‌تواند برای دانشجویان عزیز بسیار سودمند باشد و زمینه‌ساز ایده‌های نوین جهت ارائه موضوعات مناسب پژوهشی و پایان‌نامه باشد. امید است که باعنایت پروردگار متعال و نیز حمایت مسئولین محترم، اقدامات زیر ساختی مناسب جهت پیوند هر چه بیشتر دانشگاه و صنعت ساختمان صورت پذیرد که نهایتاً ایمنی جان هموطنان عزیز در برابر حوادث طبیعی را بدنبال خواهد داشت. درپایان از زحمات تمامی عزیزانی که در این مسیر مرا همراهی نموده‌اند کمال تشکر وسپاسگزاری را دارم.

                                                                                                       با سپاس فراوان

                                                                                                      مرتضی جمشیدی