چکیده کنترل فعال

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشگفتار

امروزه، طراحی مناسب‌تر سازه در مقابل آسیب‌های ناشی از زلزله و بادهای شدید دغدغه اصلی مهندسی سازه است. سیستم‌های سازه‌ای هوشمند یک مفهوم بدیع می‌باشد که کارایی بالای آنها در محافظت از سازه در حال تایید شدن است. این سیستم‌ها انرژی تخریب را جذب می‌نمایند و یا تاثیر نیروهای مخرب بر سازه را خنثی می‌کنند. بنابراین پاسخ و یا آسیب احتمالی سازه را کاهش می‌دهند. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی سازه‌های هوشمند، لزوم دسترسی به منبعی مدون در این زمینه دوچندان شده است. این کتاب مرجعی جامع برای محققان و مهندسان طراح در حوزه مهندسی سازه می‌باشد. بعلاوه این کتاب مرجعی کلیدی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و نیز تحصیلات تکمیلی که بدنبال مجموعه‌ای منسجم در خصوص تکنولوژی سازه‌های هوشمند می‌باشند، است. ویژگی‌های اصلی این کتاب عبارت است از:

 1. روابط کامل ریاضی و روشهای عددی برای موضوع ارائه شده
 2. تکنولوژی جدید
 3. راهنمای طراحی و مثالها بر مبنای آیین نامه‌های رسمی
 4. شکل جزئیات و تشریح آنها
 5. مراجع گسترده

در این کتاب بر روی نکات اشاره شده در زیر تاکید شده است:

 1. این کتاب بعنوان یک خودآموز است. اطلاعات پایه در خصوص روابط سازه‌ای، مکانسیم سیستم‌های کنترل، الگوریتم های عددی و غیره به جزئیات اشاره شده است.
 2. مثال‌های عددی گام به گام تهیه شده است. ارائه این مثال‌ها برای تشریح روابط ریاضی و تفسیر پدیده‌های فیزیکی است که خواننده را قادر به فهم روابط کاربردی می‌نماید.
 3. هر فصل در خصوص یک موضوع ویژه بحث می کند، خلاصه مطالبی که بطور جامع بررسی خواهد شد به شرح زیر می باشد:
 4. در فصل اول سیستم های کنترل فعال با تاکید بر روابط ریاضی، گسترش الگوریتم کنترل و طراحی و اجرای  آنها ارائه شده است. 
 5. سیستم های شبه فعال و هیبرید کنترل در فصل پنجم گسترش داده می شوند و نیز با هم مقایسه می شوند.
 6. در تکنولوژی مهندسی نوین، با استفاده از رایانه، اطلاعاتی درخصوص پدیده‌ها در دنیای واقعی جمع‌آوری، طبقه‌بندی و آنالیز شده است. در فصل سوم در خصوص حصول این اطلاعات بحث خواهد شد.
 7. برای بهینه سازی هزینه ساخت، تعداد وسایل کنترل نصب شده در یک سازه بسیار اهمیت دارد . در فصل چهارم الگوریتم بهینه کارایی همراه با مثال عددی از سیستم های کنترل شده، گسترش می یابد.

مقدمه مترجم

امروزه استفاده از سازه‌های هوشمند برای کنترل پاسخ‌های لرزه‌ای رو به افزایش است. با توجه به لرزه‌خیز بودن کشور عزیزمان ایران بهره‌گیری از سیستم‌های نوین سازه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای دستیابی به این مهم می‌بایست زیر‌ساخت‌های مناسب جهت آشنایی هرچه بهتر مهندسان با این علم فراهم گردد. در این راستا دانشگاه‌ها بعنوان اصلی‌ترین متصدی آموزش نیروهای متخصص لازم است بستر مناسب برای این منظور را فراهم آورند. از سوی دیگر منابع مناسب همواره بعنوان ابزار لازم جهت ارتقاء کیفیت آموزش مورد نیاز می‌باشد. این کتاب که در سال  2008 میلادی منتشر شده است، مرجعی جامع برای استفاده از سیستم کنترل فعال، شبه‌فعال و هیبریدی در صنعت ساختمان می‌باشد که می‌تواند زمینه‌ساز ایده‌های نو در طراحی و ساخت سازه‌های مقاوم لرزه‌ای باشد. امید است که باعنایت پروردگار متعال و نیز حمایت مسئولین محترم، این تلاش موجبات کاهش خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی را فراهم آورد و در نهایت زمینه‌ساز امنیت و آرامش هموطنان عزیز گردد.

درپایان از زحمات تمامی عزیزانی که در این مسیر مرا همراهی نموده‌اند، بالاخص همسر مهربانم که همواره مشوق بنده در این راه بوده‌اند، کمال تشکر وسپاسگزاری را دارم.

                                                                                                       با سپاس فراوان

مرتضی جمشیدی